Çek vana, sıvı veya hava akışını tek yönlü olarak sağlayan, akış yönünün aksi istikametinden geri dönüşü keserek engelleyen ve kurulacak olan tesisatlarda mutlaka olması gereken vana çeşitlerindendir. Kullanım alanlarına göre farklı ölçülerde çeşitleri ve görünümleri bulunmaktadır. Hem iç hemde dış ortamlarda kullanılabilmektedir.

Çek vanalar akışkanın tek yönlü olarak geçişine izin vermektedir. Bu nedenle sisteme doğru olarak bağlanması gerekmektedir. Gövde üzerinde bulunan ok uyarısı sayesinde sisteme yanlış yönde bağlanma riski en aza indirilir. Bir tesisatta birden fazla çek vana kullanımı ise akışkan basıncında azalmaya neden olabilmektedir.

Çek vanalar, kullanım amacına bağlı olarak çelik, pik ve prinç malzeme kullanılarak üretilmektedir. Bağlantı şekline göre flanşlı, dişli ve disc şeklinde çekvalf çeşitleri bulunmaktadır.

Su, sıcak su, buhar ve basınçlı hava sistemleri çek vana kullanım alanlarında bulunmaktadır. Ayrıca çek vanalar seçime göre ortalama -30 derece ile 300 derece çalışma sıcaklığına sahiptir.

Çek vana seçimi yapmak, ürün seçeneklerimiz ve çek vana fiyatları hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Çek Vana ile ilgili soru ve teklif için bizimle iletişime geçebilirsiniz.