Pislik Tutucu Nedir?

Pislik tutucu, tesisat içerisinden geçen akışkanlarda olabilecek yabancı maddeleri filtreleyip temizlemek için kullanılan, boru tesisatlarında sıkça kullanılan, sistem sağlığı için önemli yere sahip bir vana grubu arasında yer almaktadır.

Boru tesisatından geçen akışkanlar zaman içerisinde biriken az veya çok miktarda yabancı maddeleri de beraberinde taşırlar. Bu pislik adı verilen istenmeyen yabancı maddeler, tesisat üzerinde bulunan vanalar, pompa, sayaç gibi ekipmanlara zarar verebilirler.

Ekipmanlarda oluşabilecek zararı önleyebilmek için önlerine pislik tutucular yerleştirilir. Böylece işletme maliyeti düşürülür, sistem güvenliği ve sağlığı arttırılabilmektedir.

Batu Vana pislik tutucu modelleri, boru tesisatında akışkanlarda bulunabilecek yabancı maddelerin en yüksek derecede temizlenmesi için tasarlanmıştır. Çok geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Batu Vana pislik tutucular; sistemdeki yerinden sökülmeden, kolayca temizlenip bakımı yapılabilmektedir. Pislik tutucu içerisinde yer alan filtre sökülerek temizliğinin hemen yapılabilmesi için tasarlanmıştır.

Batu Vana Y Tipi Pislik Tutucu

Batu Vana Y tipi pislik tutucu kullanım alanları arasında, su, sıcak su, buhar, yanıcı olmayan gazlar, doğalgaz, LPG-LNG, fuel-oil, basınçlı hava ve diğer gazlar bulunmaktadır. Hattın içinden geçen akışkanlarda bulunabilecek istenmeyen maddeleri süzme filtresiyle mekanik olarak gidermektedir. Batu Vana y tipi pislik tutucu özellikleri aşağıda sıralanmıştır.

Batu Vana Pislik Tutucu Özellikleri

Boyut: TS 11494 / EN 558

Bağlantılar: EN 1092 – 1/2

Çalışma Basıncı: PN 16 - PN 25 - PN 40

Çalışma Sıcaklığı: PN 16 : .-10°C / +300°C

Çalışma Sıcaklığı: PN 25/40 : .-40°C / +400°C

Kullanım Alanları: PN 16 : Su, Sıcak Su, Buhar ve Yanıcı Olmayan Gazlar

Kullanım Alanları: PN 25/40 : Doğalgaz, LPG - LNG, Fuel-Oil, Basınçlı Hava ve Diğer Gazlar

Pislik Tutucu Çeşitleri

Boru tesisatı sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için büyük bir öneme sahip olan pislik tutucular, akışkan cinsine göre kullanıma uygun çeşitleri bulunmaktadır.

  • Y tipi flanşlı pislik tutucu
  • Paslanmaz dişli pislik tutucu
  • T tipi flanşlı pislik tutucu
  • Pirinç dişli pislik tutucu
  • Çamur tipi pislik tutucu

Pislik tutucu fiyatları için aşağıda bulunan teklif isteme linkini kullanarak veya bizi arayarak iletişime geçebilirsiniz.

Pislik Tutucu (Filtre) ile ilgili soru ve teklif için bizimle iletişime geçebilirsiniz.